Jak vybrat SUP

K dispozici jsou plováky na klidnou jezerní, říční a mořskou hladinu, plováky turistické, závodní, SUPy ke sjíždění rychle tekoucích řek i speciály na fitness. Existují i čiperná dětská prkna vyráběná pro nejmenší.

 

Při výběru paddleboardu je třeba tedy vhodně zvolit typ plováku, jeho velikost a další vlastnosti. Pro chování plováku na vodě jsou vyjma tvaru (podrobný popis typů paddleboardů) zásadními vlastnostmi  zejména TUHOST, HMOTNOST a ŠÍŘKA

TUHOST

Nafukovací plovák by se pod vahou jezdce neměl prolamovat, proto musí být dostatečně tuhý. Pokud plovák není dostatečně tuhý, část energie, kterou se mu pádlováním snažíte předat, přijde vniveč. Tuhost a hmotnost plováku závisí na jeho tloušťce a použité technologii výroby. Jednovrstvý 10 cm plovák je vhodný jen pro juniory a velmi lehké jezdce (do 60 kg). Pokud má SUP unést půlku rodiny najednou, je třeba nosnosti alespoň 120 kg. Různé výrobní technologie umožňují nafukování různým tlakem vzduchu. Jakýkoliv plovák nafukovaný na méně než 12 PSI je příliš měkký, nejnovější FUSION technologie umožňuje docílit plnící tlak až 25 PSI, což posouvá hranice dosažitelné tuhosti do nové dimenze.

Jak vybrat paddleboard tuhost nafukování pumpa

HMOTNOST

Kvalitní MSL, 3SL FUSION technologie je zárukou prvotřídních vlastností a nízké hmotnosti. Na váze vždy záleží – batoh se SUPem musíte do auta či tramvaje naložit sami, letecká společnost mívá své limity a hlavně lehčí SUP je na vodě mnohem lépe ovladatelný. Nejmodernější HyTEX DROP-STITCH technologie německé provenience posunula váhové limity až k 8 kg pro standardní 270-300 litrový plovák. To je s ohledem na velikost prkna nevídaná hodnota. Stejně velké laminátové plováky se historicky zřídkakdy dostaly s váhou pod 20 kg …

ŠÍŘKA

Zaměřte se i na šířku. Větší stabilitu pro úplné začátečníky zaručuje alespoň 31'' (palců) široký plovák, speciál pro sjíždění řek nebo YOGA board bývá nejméně 34'' široký. Závodní paddleboard je naopak velmi úzký a dlouhý např. 14' (stop) x 23''. Běžné plováky pro univerzální použití bývají široké mezi 30'' a 32''.

Jak_vybrat_sirka_550

PÁDLO

U většiny SUPů je základní pádlo součástí výbavy, u dražších můžete svobodně zvolit preferovaný typ. Obvykle je trojdílné skládací s hliníkovým dříkem (laicky násadou, shaftem), kvalitnější - méně pružná pádla se vyrábějí z laminátu a karbonu. Pádlo nesmí být příliš měkké, v průhybu se totiž ztrácí drahocenná síla při záběru. Naopak nesmí být zase jako z oceli, neboť absolutně tuhý dřík může při delší vyjížďce negativně působit na klouby. Pádlo pro SUP se vyznačuje ještě jednou specialitou, kterou je odklon listu od osy dříku, které velmi zefektivňuje záběr. Děti rády používají i dvoulisté kajakářské pádlo na pádlování vsedě.

WINDSUP

Skvělým a zábavným letním sportem je WINDSURFING. Některé SUPy jsou uzpůsobeny pro připojení plachty, která může vašemu letnímu skotačení dát další rozměr a rozšířit akční rádius vašich putování. S nafukovacím oplachtěním iRIG se zprovoznění WINDSUPu stává otázkou pár minutek. Oblíbený WINDSURFING už nepodmiňuje nutnost vyrazit k vodě dodávkou, batoh se SUPem a doplněný sbalenou plachtou díky minimálním rozměrům nezabere téměř žádný prostor a můžete tedy vyrazit k vodě s batohem na zádech klidně i tramvají, na kole či pěšky…

Jak_vybrat_windsup_550

Ti, kdož uvažují o možnosti využít plovák i k windsurfingu, by měli vybrat plovák, který umožnuje připojení WS oplachtění a středové ploutve. Výtlak plováku pro windsuping by měl být alespoň 300 litrů, skotačení s plachtou klade na začátečníky zvýšené nároky na stabilitu. Přední část prkna DUO-BOARDS na obrázku je nafukovací, zadní polovina pak pevná s ostrou odtrhovou hranou, která umožňuje snadné dosažení a udržení skluzu. Díky pevné zadní části na ně lze namontovat i foil.

SUP SURFING

návštěvníci oceánských destinací často používají SUP plovák i k SUP surfingu. Ideálním nástrojem k proniknutí do tajů tohoto sportu jsou plováky s menším výtlakem kolem 200 litrů, specifickým surfovým tvarem. Boardy jsou pevné laminátové, ale vyrábí se i nafukovací varianta. Při SUP surfingu se oproti klasickému surfingu dostanete dříve na vlnu a k jejímu sjíždění vám stačí i menší vlnka. Celou jízdu pak korigujete pádlem.

Jak vybrat SUP surf - NSP

WIDSURFINGOVÉ OPLACHTĚNÍ 

Praktické skládací sady oplachtění STX MINI KID ve vel. 2,0 - 3,0 pro děti a STX POWER KID ve vel. 3,6 - 4,4  jsou kvalitním oplachtěním ideálním pro rekreační účely celé rodiny. Celá sada je vždy sbalena do úhledného, snadno přenositelného dakronového obalu. 

Výsledek obrázku pro iRIG arrows

ARROWS iRIG

Revoluční nafukovací oplachtění  iRIG rozšířilo možnosti windsurfingu nevídaným způsobem. Unikátní patentovaný systém iRIG umožňuje surfovat s nafukovací plachtou, kterou dokáže během jediné minuty nafouknout úplně každý. V porovnání s jakoukoliv WS alternativou je neskutečně lehké a zároveň plovoucí. Odpadá s ním dřina při vytahování z vody. Nikdy dosud nebyl windsurfing tak snadný na naučení jako s iRIGem dodávaným ve 4 velikostech XS, S, M a L. Dá se sbalit do malinkého pytlíku, čímž se stal dokonalým doplňkem iSUPů.

Tento web používá k analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace